Šiandien aplinkosaugos klausimai yra vienas iš svarbiausių dalykų. Tai lemia vis didėjanti vartotojų paklausa ir tuo pačiu tai pasaulinė problema, kurios sprendime kiekvienas turime įnešti savo indėlį. Aplinkai draugiška pakuotė turi būti lengvai perdirbama, saugi aplinkai, be to, ji gali būti pagaminta iš perdirbtų medžiagų.
Šiandien aplinkosaugos klausimai yra vienas iš svarbiausių dalykų. Tai lemia vis didėjanti vartotojų paklausa ir tuo pačiu tai pasaulinė problema, kurios sprendime kiekvienas turime įnešti savo indėlį. Aplinkai draugiška pakuotė turi būti lengvai perdirbama, saugi aplinkai, be to, ji gali būti pagaminta iš perdirbtų medžiagų.
Pakuotės, sukurtos laikantis tvarumo principų, vaidina vieną iš pagrindinių vaidmenų aplinkos išsaugojime. Šiuo metu tai itin svarbu, nes gamtos ištekliai sparčiai eikvojami, o neperdirbamas plastikas teršia planetą.
Auga tiek vartotojų, tiek vyriausybių spaudimas didinti įmonių socialinę atsakomybę pakavimo srityje. Didėjant atskaitomybei, atsiranda ir naujų galimybių rastis vis daugiau tvarių pakuočių sprendimų pasaulinėje rinkoje, kuri turėtų, kaip prognozuojama 2027 m. siekti beveik 413 mlrd. dolerių, ir tai bus daugiau nei 6%, skaičiuojant nuo 2018 m. iki 2027 m. („Global Sustainable Packaging Market Outlook“, publikuota „Research Nester“, 2019 m.).
Būti to dalimi taip pat reiškia, kad reikia optimizuoti logistikos grandinę, taikant tvariąją praktiką ir pašalinant nereikalingus komponentus ar procesus. Tai didina ne tik efektyvumą ir mažina sanaudas, bet ir saugo planetą.
Atsakymas į klausimą, kas yra aplinkai draugiška pakuotė, gali būti labai įvairiapusis. Visų pirma, tai sąmoningumu paremta pakavimo alternatyva, nes jos tikslas - atsižvelgti į supančią aplinką. Tai gali būti:
Pabrėžiant pakuotės draugiškumą aplinkai, mes vartotojui nurodom, kad joje nėra pavojingų ar toksiškų cheminių medžiagų, todėl tai yra saugu tiek žmonėms, tiek ir aplinkai, o tai gali turėti įtakos pirkimo elgsenai. Neseniai atlikta apklausa rodo, kad 57% vartotojų pasiruošę mokėti daugiau už ekologiškas pakuotes („Sustainable Packaging Unwrapped“, „GlobalWebIndex“, 2019). Dar 42% mano, kad pakuotės, pagamintos iš perdirbtų arba tvarių medžiagų, yra pagrindinis veiksnys, lemiantis jų kasdienį sprendimą pirkti vieną ar kitą prekę.
Konkurenciniai pranašumai
Be to, laikydamiesi tvarios pakavimo strategijos, jūs įgysite konkurencinį pranašumą, pagerinsite savo prekės ženklo įvaizdį, pritrauksite partnerystę, padidinsite klientų lojalumą, sumažinsite riziką.
Ekologiškos pakuotės prasideda nuo svarbiausio parametro - medžiagos pasirinkimas. Tai gali būti kompozicinės ir (arba) mono medžiagos, augalinės ir kitos ekologiškos alternatyvos. Turi būti naudojamos natūraliai tirpios arba perdirbamos žaliavos. Jas naudojant skatinama žiedinė tiekimo grandinė ir sumažinamas energijos suvartojimas.
Pristatome keletą patikimų ir novatoriškų variantų:
Pakuotė yra neatsiejama produkcijos dalis, tad pakuočių gamintojams keliami kriterijai – naujų mažesnį poveikį aplinkai turinčių medžiagų paieška. Tvari pakuotė, tai pakuotė, atitinkanti tris pagrindinius kriterijus: sumažinti, pakartotinai panaudoti, perdirbti.
Aplinkai draugiška pakuotė - kuo mažiau žaliavų pakuotėje, tuo mažesnės sąnaudos jai įsigyti, pigiau pakuočių atliekas tvarkyti, mažiau išlaidų gaminiams transportuoti ir sandėliuoti. Tam gali būti naudojamos plonesnės, lengvesnės medžiagos, tačiau stipresnės, kad išlaikytų tas pačias savybes. Pavyzdžiui, daugiasluoksnė tampri pakavimo plėvelė, pasižyminti stiprumu. Ji sveria mažiau nei įprasta plėvelė, todėl produkto apvyniojimui jos reikia mažiau. Tai prisideda prie CO2 pėdsako mažinimo.
Pakuotės gyvavimo ciklas yra trumpas, tačiau maksimaliai jį išnaudoti įmanoma tik naudojant atsinaujinančias medžiagas, taip palaikant žiedinę tiekimo grandinę. Tvari pakuotė – tai pagaminta pagal darniuosius standartus ir skirta pakartotinam panaudojimui ir daugkartiniam grąžinimui. Tai gali būti ir siuntinių siuntimui pakartotinai naudojamos kartono dėžės, daugkartinio panaudojimo pilstomos kosmetikos tara, gėrimų puodeliai ir tara už depozitą ir kita.
Pakuočių gamybai svarbu rinktis perdirbtas ar perdirbamas medžiagas, kad būtų laikomasi vis griežtėjančių aplinkosaugos taisyklių. Aplinkai draugiškai pakuotei vis svarbiau tampa naudoti antrines žaliavas, atsisakyti klijų, sąsagų ir kitų elementų, kurie apsunkina pakuočių perdirbimą. Kuo daugiau jų bus gaminama iš vientisų medžiagų, tuo bus lengviau pakuočių atliekas rūšiuoti ir perdirbti.
Siekiant tvarumo ir žiedinės ekonomikos reikia pokyčių visoje vertės grandinėje – nuo gaminio projekto iki naujų verslo ir rinkos modelių, nuo naujų atliekų vertimo ištekliais būdų iki naujų vartotojų elgsenos tipų.
Ekologiškos pakuotės suteikia didelę pridėtinę vertę logistikos grandinėje, nes tai ne tik naudinga planetai, bet ir vartotojams, kurie vis dažniau tikisi, kad prekės ženklai skirs daugiau dėmesio aplinkai. Štai todėl, norint siekti tvarumo, dabar yra pats tinkamiausias laikas imtis iniciatyvos!