Tendencijos

Aplinkai draugiškos pakuotės: kaip tvarumo strategija padeda saugoti gamtą ir didinti efektyvumą.

08 Lie 2020 — Tendencijos, aplinkosauga, tvarios pakavimo medžiagos
Atsispausdinti
eco-friendly-packaging

Šiandien aplinkosaugos klausimai yra vienas iš svarbiausių dalykų. Tai lemia vis didėjanti vartotojų paklausa ir tuo pačiu tai pasaulinė problema, kurios sprendime kiekvienas turime įnešti savo indėlį. Aplinkai draugiška pakuotė turi būti lengvai perdirbama, saugi aplinkai, be to, ji gali būti pagaminta iš perdirbtų medžiagų.

Šiandien aplinkosaugos klausimai yra vienas iš svarbiausių dalykų. Tai lemia vis didėjanti vartotojų paklausa ir tuo pačiu tai pasaulinė problema, kurios sprendime kiekvienas turime įnešti savo indėlį. Aplinkai draugiška pakuotė turi būti lengvai perdirbama, saugi aplinkai, be to, ji gali būti pagaminta iš perdirbtų medžiagų.

Pakuotės, sukurtos laikantis tvarumo principų, vaidina vieną iš pagrindinių vaidmenų aplinkos išsaugojime. Šiuo metu tai itin svarbu, nes gamtos ištekliai sparčiai eikvojami, o neperdirbamas plastikas teršia planetą.

Auga tiek vartotojų, tiek vyriausybių spaudimas didinti įmonių socialinę atsakomybę pakavimo srityje. Didėjant atskaitomybei, atsiranda ir naujų galimybių rastis vis daugiau tvarių pakuočių sprendimų pasaulinėje rinkoje, kuri turėtų, kaip prognozuojama 2027 m. siekti beveik 413 mlrd. dolerių, ir tai bus daugiau nei 6%, skaičiuojant nuo 2018 m. iki 2027 m. („Global Sustainable Packaging Market Outlook“, publikuota „Research Nester“, 2019 m.).

 

Būti to dalimi taip pat reiškia, kad reikia optimizuoti logistikos grandinę, taikant tvariąją praktiką ir pašalinant nereikalingus komponentus ar procesus. Tai didina ne tik efektyvumą ir mažina sanaudas, bet ir saugo planetą.

Aplinkai draugiška pakuotė - kas tai?

Atsakymas į klausimą, kas yra aplinkai draugiška pakuotė, gali būti labai įvairiapusis. Visų pirma, tai sąmoningumu paremta pakavimo alternatyva, nes jos tikslas - atsižvelgti į supančią aplinką. Tai gali būti:

 • Perdirbamos pakuotės
 • Pakartotinis medžiagų naudojimas
 • Mažesnis kiekis medžiagų pakuotėse
 • Nenaudoti pavojingų ar toksiškų medžiagų pakuotėse, taip saugant aplinką ir darbuotojus
 • Naudoti perdirbtas ar atsakingai parinktas pagrindines medžiagas
 • Pasitelkiant mažiau energijos sunaudojančius gamybos būdus

 

Ko nori vartotojai

Pabrėžiant pakuotės draugiškumą aplinkai, mes vartotojui nurodom, kad joje nėra pavojingų ar toksiškų cheminių medžiagų, todėl tai yra saugu tiek žmonėms, tiek ir aplinkai, o tai gali turėti įtakos pirkimo elgsenai. Neseniai atlikta apklausa rodo, kad 57% vartotojų pasiruošę mokėti daugiau už ekologiškas pakuotes („Sustainable Packaging Unwrapped“, „GlobalWebIndex“, 2019). Dar 42% mano, kad pakuotės, pagamintos iš perdirbtų arba tvarių medžiagų, yra pagrindinis veiksnys, lemiantis jų kasdienį sprendimą pirkti vieną ar kitą prekę.

 

Konkurenciniai pranašumai

Be to, laikydamiesi tvarios pakavimo strategijos, jūs įgysite konkurencinį pranašumą, pagerinsite savo prekės ženklo įvaizdį, pritrauksite partnerystę, padidinsite klientų lojalumą, sumažinsite riziką.

Pakuočių gamybos medžiagos

Ekologiškos pakuotės prasideda nuo svarbiausio parametro - medžiagos pasirinkimas. Tai gali būti kompozicinės ir (arba) mono medžiagos, augalinės ir kitos ekologiškos alternatyvos. Turi būti naudojamos natūraliai tirpios arba perdirbamos žaliavos. Jas naudojant skatinama žiedinė tiekimo grandinė ir sumažinamas energijos suvartojimas.

 

Pristatome keletą patikimų ir novatoriškų variantų:

 • Mediena gali būti perdirbta ir panaudota popieriaus ir kartono gamybai. Pakuotės, pagamintos iš šių medžiagų, yra lengvai perdirbamos ir biologiškai suyrančios. Pakuotės iš gofruoto kartono tiekiamos plokščiame pavidale ir gali būti sulankstomos itin paprastai ir efektyviai, vienu judesiu.
   
 • Kukurūzų krakmolas yra organinė medžiaga, savo savybėmis panaši į plastiką. Tai ideali medžiaga trumpalaikėms pakuotėms ir vienkartiniams indams, pavyzdžiui maistui išsinešti, taip pat gali būti naudojamas apsauginėms tūrio užpildo granulėms, maišeliams ir kitiems gaminiams.
   
 • Iš grybienos, sumaišytos su žemės ūkio atliekomis, gaminama biodegraduojanti pakuotė, kuri naudojama kaip ekonomiška alternatyva.
   
 • Popierius, pagamintas iš cukranendrių išspaudų plaušienos, ekstrahuojant sultis. Tai puikus popierinių pakuočių pakaitalas maisto pramonėje. Jis suyra daug greičiau nei plastikas.
   
 • Bambukas yra greičiausiai augantis augalas pasaulyje, todėl jis ypač greitai atsinaujina. Auga 30 kartų greičiau nei medžiai, gamina 30% daugiau deguonies ir sugeria 35% daugiau anglies dvideginio. Kadangi tai stiprus ir ilgaamžis pluoštas, gali būti naudojamas kaip gofruoto kartono, putplasčio ir presuoto popieriaus alternatyva.
   
 • Jūros dumbliai, šiuo metu ypač populiarėjanti natūrali medžiaga, iš kurios gaminama ekologiška, suyranti pakuotė maisto pramonei. Ji beje, gali būti net valgoma!
   
 • Organiniai pluoštai, tokie kaip kanapės, medvilnė, tapijokos ir palmių lapai, puikiai tinka daugkartinių maišelių, kurie suyra greičiau nei plastikas, gamybai.
   
 • Biologiškai skaidomi plastikai ir bioplastikai yra gera alternatyva plastikui, kai reikia tvirtumo. Tai lengvai yranti dirvožemyje medžiaga, neteršianti gamtos. Šios perdirbamos medžiagos gali būti naudojamos rišimo juostų, tamprios pakavimo plėvelės, padėklų uždegimų, maišų ir kitų pakavimo medžiagų gamybai.

 

blog-post-eco-friendly-packaging-2-960x400-min.jpg

Mažiau yra daugiau

Pakuotė yra neatsiejama produkcijos dalis, tad pakuočių gamintojams keliami kriterijai – naujų mažesnį poveikį aplinkai turinčių medžiagų paieška. Tvari pakuotė, tai pakuotė, atitinkanti tris pagrindinius kriterijus: sumažinti, pakartotinai panaudoti, perdirbti.

Sumažinti

Aplinkai draugiška pakuotė - kuo mažiau žaliavų pakuotėje, tuo mažesnės sąnaudos jai įsigyti, pigiau pakuočių atliekas tvarkyti, mažiau išlaidų gaminiams transportuoti ir sandėliuoti. Tam gali būti naudojamos plonesnės, lengvesnės medžiagos, tačiau stipresnės, kad išlaikytų tas pačias savybes. Pavyzdžiui, daugiasluoksnė tampri pakavimo plėvelė, pasižyminti stiprumu. Ji sveria mažiau nei įprasta plėvelė, todėl produkto apvyniojimui jos reikia mažiau. Tai prisideda prie CO2 pėdsako mažinimo.

 

Pakartotinai panaudoti

Pakuotės gyvavimo ciklas yra trumpas, tačiau maksimaliai jį išnaudoti įmanoma tik naudojant atsinaujinančias medžiagas, taip palaikant žiedinę tiekimo grandinę. Tvari pakuotė – tai pagaminta pagal darniuosius standartus ir skirta pakartotinam panaudojimui ir daugkartiniam grąžinimui. Tai gali būti ir siuntinių siuntimui pakartotinai naudojamos kartono dėžės, daugkartinio panaudojimo pilstomos kosmetikos tara, gėrimų puodeliai ir tara už depozitą ir kita.

 

Perdirbti

Pakuočių gamybai svarbu rinktis perdirbtas ar perdirbamas medžiagas, kad būtų laikomasi vis griežtėjančių aplinkosaugos taisyklių. Aplinkai draugiškai pakuotei vis svarbiau tampa naudoti antrines žaliavas, atsisakyti klijų, sąsagų ir kitų elementų, kurie apsunkina pakuočių perdirbimą. Kuo daugiau jų bus gaminama iš vientisų medžiagų, tuo bus lengviau pakuočių atliekas rūšiuoti ir perdirbti.

Nauda planetai – nauda vartotojams

Siekiant tvarumo ir žiedinės ekonomikos reikia pokyčių visoje vertės grandinėje – nuo gaminio projekto iki naujų verslo ir rinkos modelių, nuo naujų atliekų vertimo ištekliais būdų iki naujų vartotojų elgsenos tipų.

 

Ekologiškos pakuotės suteikia didelę pridėtinę vertę logistikos grandinėje, nes tai ne tik naudinga planetai, bet ir vartotojams, kurie vis dažniau tikisi, kad prekės ženklai skirs daugiau dėmesio aplinkai. Štai todėl, norint siekti tvarumo, dabar yra pats tinkamiausias laikas imtis iniciatyvos!