Įkvepiančios istorijos, Naujienos ir renginiai, Naujienos, Poligrafiniai produktai

Vestuvinių kvietimų tradicijos praeitis, dabartis ir ateitis

21 Bal 2022 —
Atsispausdinti
wedding invitations

Vestuvės – viena įsimintiniausių progų gyvenime. Tad suprantama, kad kvietimai šia proga turi būti atitinkami, džiuginti tuos, kurie kviečiami į tokį smagų poros gyvenimo įvykį. Šiais laikais poros gali pasirūpinti, kad jų kvietimai būtų unikalūs ir tokio grožio, kokio jie pageidauja. Kasmet į pašto dėžutes visame pasaulyje pristatoma milijonai kvietimų į vestuves, tačiau skleisti žinią apie būsimas vestuves ne visada buvo taip paprasta.

Vestuvės – viena įsimintiniausių progų gyvenime. Tad suprantama, kad kvietimai šia proga turi būti atitinkami, džiuginti tuos, kurie kviečiami į tokį smagų poros gyvenimo įvykį. Šiais laikais poros gali pasirūpinti, kad jų kvietimai būtų unikalūs ir tokio grožio, kokio jie pageidauja. Kasmet į pašto dėžutes visame pasaulyje pristatoma milijonai kvietimų į vestuves, tačiau skleisti žinią apie būsimas vestuves ne visada buvo taip paprasta.

Prieš šimtus metų į šventę kviesdavo miesto šauklys, kuris apie šį įvykį pranešdavo, plyšaudavo iš visų jėgų ir kviesdavo visus, kurie patekdavo į šios žinios girdimumo ribas. Popierinį pavidalą vestuviniai kvietimai įgavo tik išradus spausdinimo mašiną ir žmonėms tapus raštingesniems. Iš pradžių kvietimai labiau priminė skelbimus apie jau įvykusias santuokas.

XVIII amžiuje šios tradicijos vystėsi ir skelbimai tapo kvietimais, kviečiančiais draugus ir šeimos narius dalyvauti vestuvių renginiuose. Kvietimai į skirtingus regionus skyrėsi, o ten, kur pašto paslaugos buvo nepatikimos ar jų visai nebuvo, buvo įprasta, kad juos pristatytų poros šeimos nariai ar tarnai asmeniškai. Kvietimai būdavo dedami į du vokus – kad kelionės metu nebūtų sugadinti, o prieš pat įteikimą būdavo paliekamas tik vienas.

XIX a. pradžioje kvietimai į vestuves jau darėsi panašesni į tokius, kokius esame įpratę matyti juos šiandien. Dažniausiai juos naudodavo kilmingieji. Kvietimai būdavo rašomi ranka kaligrafiniu raštu ir antspauduojami vaško antspaudu, vaizduojančiu šeimos herbą, kaip statuso ženklą. Tačiau netrukus dėl litografijos masinė spauda tapo prieinamesnė, todėl vestuviniai kvietimai tapo plačiai paplitusiu socialinio etiketo elementu. Spausdinant spaustuviniu būdu, rašalas nepakankamai greitai išdžiūdavo, todėl ant kvietimo buvo dedamas audeklinio plonyčio popieriaus sluoksnis, kad užrašytas tekstas nenusitrintų.

Per visą istoriją vestuvinių kvietimų įvairių stilių bangas kėlė besikeičiančios technologijos. Vienu metu vestuviniai kvietimai netgi būdavo siunčiami telegrafu! XX amžiuje prasidėjo spalvotų kvietimų era. Skaitmenizacija leido kurti dizainą vienu pelės paspaudimu, o lazeriniai spausdintuvai suteikė naujų formų. Poros gali kurti unikalius kvietimus pagal savo troškimus, tačiau tokios tradicijos, kaip kaligrafija, dvigubi vokai, vaško antspaudai ir papildomas popieriaus sluoksnis, išlieka populiarios iki šių dienų.  

Dabar, kai jau žinote, iš kur atkeliavo visos šios tradicijos, galbūt norėsite sužinoti, kas vestuvinių kvietimų pasaulyje mūsų laukia ateityje. Norėdami tai išsiaiškinti, pakalbinome tris žymius šios srities atstovus, kurie papasakojo apie savo darbą, susijusį su kvietimais.

RAQUEL FITZGERALD

 

Raquel jau 15 metų dirba „Mount Street Printers“ pardavimų vadove Londone. Ši įmonė gamina tik prabangius spaudos gaminius ir puošnias užrašų knygas.

 

 

Raquel-Fitzgerald.jpg

 

Kokios vestuvinių kvietimų tradicijos ir kaip jie naudojami Jungtinėje Karalystėje?

wedding-1.jpg„Mount Street Printers“ siūlomo dizaino asortimentas

Kvietimo į vestuves kūrimo džiaugsmas priklauso nuo kliento. Kai kurie klientai pageidauja labai tradicinių ir klasikinių kvietimų, užrašytų gražiu kaligrafiniu raštu arba išties gerai surinktu klasikiniu šriftu. Tada kvietimas yra išgraviruojamas ant kokybiškos sulenktos kortelės (atviruko), o vidus paliekamas tuščias. Kodėl tekstas spausdinamas išorėje? Ogi todėl, kad Viktorijos laikais kvietimai būdavo dedami ant židinio atbrailos.

Kokios tendencijos vyrauja dabar?

Storos spalvoto popieriaus kortelės su įvairiais spaudos būdais leidžia sukurti kvietimą, kuris, išimtas iš voko, prikausto mūsų dėmesį. Šiuo metu taip pat labai populiarūs kvietimai su margaspalvėmis iliustracijomis.

 

Kokias tendencijas prognozuojate 2022 m.?

Pastebima tendencija pateikti kažką neįprasto, netikėto ir atimančio žadą. Kvietimas išlieka amžinai, tad „vow“ efektas privalomas.

 

wedding-2.jpg

„Mount Street Printers“ sukurtas gėlėtas vestuvinis kvietimas

 

Kokie vokai populiariausi?

Vokas – svarbiausias, nes pirmiausia jis pamatomas prieš atverčiant kvietimą. Labai populiaru trikampį atvartą graviruoti monograma arba motyvu, taip pat voko viduje naudoti pamušalą iš plonyčio popieriaus  ar popieriaus su spauda, kad derėtų su kvietimu. Pagal užsakymą pagaminti spalvoti vokai taip pat labai populiarūs.

 

Kaip derinama tradicija ir kūrybiškumas? Kokie jūsų įkvėpimo šaltiniai?

Mes stengiamės numatyti, kokią nuotaiką nori perteikti klientas, ir pasitelkiame savo tradicinius spaudos metodus, derindami juos su šiuolaikine rašysena ranka. Tokiu būdu pasiekiame norimą efektą. Dažnai mūsų įkvėpimo šaltiniu tampa mūsų klientai.

 

wedding-3.jpg„Mount Street Printers“ sukurti tradiciniai vestuviniai kvietimai

 

„IDEA INSIDE DESIGN“ AUSTĖ VIEDERIENĖ IR LAURA MATAČIŪTĖ

 

„Idea Inside Design“ – grafikos dizainerių duetas, dirbantis Lietuvoje ir jau šešerius metus kuriantis kvietimus bei su vestuvėmis susijusią spaudos atributiką.

auste&laura.jpg

Kokios tendencijos vyrauja šiuo metu?

Atrodo, kad visi atsigręžia į gamtą – „kraft“ arba rankų darbo popierius, plėšyti kraštai, minimalistinis, „boho“, paprastas („rustic“) stilius, žaluma, pajūrio motyvai. Jeigu vestuvės, pavyzdžiui, vyksta miške, kvietime atsispindės miško spalvos ir elementai. Vyrauja natūralios, žemės spalvos (pvz.: „Keaykolour“ spalvos „Biscuit“, „Matcha“, „Old Rose“) ir šilti, kreminiai atspalviai.

 

wedding-4.jpg„Idea Inside Design“ sukurtų gamtos įkvėptų darbų ant „Keaykolour“ spalvos popieriaus pavyzdžiai
 

2021 m. vestuvių sezoną turėjome daugiau laisvės ir galėjome žaisti su geometrinėmis formomis, pavyzdžiui, gan populiarūs buvo apvalūs valgiaraščiai. Jie dažnai buvo derinami su įvairiais aksesuarais (šifono juostomis ar kutais).

wedding-5.jpgŠifono juosta užbaigiu vestuvių meniu dizainą ant „Keaykolour“ popieriaus
wedding-6.jpgVestuvių valgiaraštis apvalintais kraštais ant „Keaykolour“ popieriaus

Galiausiai iš mados niekada neišeina vaško antspaudai ir šis sezonas nebuvo išimtis. Jie suteikia autentiškumo, rafinuotumo ir žavesio. Be to, vaško antspaudus galima padaryti labai individualius, pridėjus tam tikrą poros arba jų vestuvių kvietimo elementą. Jį taip pat galima derinti su džiovintomis gėlėmis, pvz., šakele levandų arba „kiškio uodegėlėmis“. Ir pirmas puikus įspūdis – garantuotas!

wedding-7.jpgVaško antspaudai ir levandos gėlių bei kiškio uodegėlių elementai suteikia šiems kvietimams ant „Curious Translucents“ ir „Keaykolour“ popieriaus išbaigtumo

Kokias tendencijas prognozuojate 2022 m.?

Pastebime, kad vis labiau populiarėja ranka pieštos iliustracijos, atspindinčios poros susižadėjimo istoriją arba kitas svarbias jų gyvenimo akimirkas.

wedding-8.jpg„Idea Inside Design“ sukurtos originalios iliustracijos ant „Keaykolour“ popieriaus.

 

Kaip derinate tradicijas ir kūrybiškumą? Kas jus įkvepia?

Tradiciją ir kūrybą galima derinti renkantis netradicinį spaudos būdą ar formatą, pavyzdžiui, pasirinkus natūralios medvilnės popierių ir įspaudžiant į jį nacionalinį motyvą taikant  įspaudo metodą. Kvietimas atrodys šiuolaikiškai, tačiau nebus užmirštos ir tradicinės detalės. 

 

Kas svarbu kuriant kvietimą?

Padeda, jeigu klientai mato ir paliečia gyvus pavyzdžius ir peržiūri popieriaus paletes. Tuomet daug lengviau išgryninti jų viziją. Kvietimo kūrimo metu mūsų klientai priima sprendimus, rinkdamiesi savo pageidaujamą stilių, popierių, spalvas, formatą, spaudos metodą, vokus ir galiausiai – papildomus elementus, tarkim, vaško antspaudus, juosteles, kutus ir pan.

MARTHA CAMUTI

 

Martha Camuti yra įvertinta ir gerbiama vestuvinių kvietimų dizainerė, pastaruosius 20 metų dirbanti savo ateljė Šveicarijoje.

Martha-camuti.jpg

Kokios tendencijos vyrauja šiuo metu?

Jau kelerius metus populiarus išlieka bohemiškas stilius. Eukaliptų ir kitų augalų temos taip pat populiarios. Be to, dažnai sulaukiu užklausų kelionių tematika, pavyzdžiui, sukurti ką nors įlaipinimo į lėktuvą kortelės stiliumi arba kažką, susijusio su lėktuvais, traukiniais ir laivais.

 

Koks popierius populiariausias? Ką rekomenduojate jūs ir kodėl? 

Skaitmeninei spaudai rekomenduoju popierių, kuris yra perlamutrinis ar turi satino efektą, nes gaunamas blizgesnis ir elegantiškas, prabangus kūrinys. Naudojant skaitmeninį spausdinimą, taip pat puikūs darbai pavyksta su labai šviesiu satininiu popieriumi. Nieko tarsi nesimato, tačiau įsižiūrėjus iš arčiau šviesoje matomas jo subtilus žvilgėjimas. Tokiu būdu galutinis rezultatas įgauna visiškai kitokį aspektą. Jeigu klientai renkasi perdirbtą popierių, taip pat rekomenduoju skaitmeninį spausdinimą, nes būtent jis užtikrina geriausią rezultatą. Prabangesnio stiliaus darbams mieliau renkuosi blizgų popierių, o paprastesniems renginiams esu linkusi rekomenduoti matinį popierių.

 

wedding-10.jpg

Marthos Camuti sukurtas į Italiją tuoktis išvykusios poros vestuvinis kvietimas (Cécilios Hofer nuotr.).

 

 

Kokios vokų tendencijos?

Matome, kad linkstama gaminti vokus su vidiniu sluoksniu, kuris suteikia prabangos pojūtį. Kai kurios poros taip pat prašo ranka užrašytų vokų. Bendradarbiauju su keliais kaligrafais, padedančiais man įvykdyti tokius užsakymus. Kai kurios poros ranka užrašyti pageidauja net adresus ant vokų – tai itin asmeniškas akcentas.

 

wedding-11.jpg
Marthos Camuti kurtas vestuvinis kvietimas ir kiti vestuviniai atributai tuoktuvėms Meksikoje (Jessicos Amber nuotr.)
 

 

Ar pastebite ypatingą ekologiškesnių kvietimų paklausą?

Dažnai klientai klausia popieriaus su augalų sėklomis (įdėjus jį į žemę iš sėklų popieriuje išauga augalai) arba perdirbto popieriaus. Vietoj įmantraus dizaino su auksinėmis detalėmis, jie renkasi paprastą, bet gražų kvietimo variantą.

 

 

Kas svarbu kuriant kvietimą?

Mėgstu įsiklausyti į tai, ką sako klientai. Jie – tarsi raktas, kuriuos atsirakinu duris ir kuriu savo dizainą. Jie yra mano pagrindinis įkvėpimo šaltinis. Man labai svarbus jų renginio stiliaus apibūdinimas. Atsižvelgiu į renginio vietą, dekorą, gėles ir panašiai. Dažnai paprašau, kad jie sukurtų „vestuvinių idėjų lentą“ (angl. moodboard), t. y. savo vestuvių vizijos elementų koliažą.

 

 

Norėdami sužinoti daugiau, galite apsilankyti šiose interneto svetainėse:

„Mount Street Printers“: https://www.mountstreetprinters.com/

„Faire-part à part“: https://faire-part.ch/

„Idea Inside Design“: https://www.instagram.com/idea_inside_design/

Ar pastebite ypatingą ekologiškesnių kvietimų paklausą?

I’ve really captured a clientele that asks for plantable or recycled paper. They are less interested in complex designs with gold detailing for example but rather something simple yet beautiful that is eco-friendly.

 

Kas svarbu kuriant kvietimą?

Mėgstu įsiklausyti į tai, ką sako klientai. Jie – tarsi raktas, kuriuos atsirakinu duris ir kuriu savo dizainą. Jie yra mano pagrindinis įkvėpimo šaltinis. Man labai svarbus jų renginio stiliaus apibūdinimas. Atsižvelgiu į renginio vietą, dekorą, gėles ir panašiai. Dažnai paprašau, kad jie sukurtų „vestuvinių idėjų lentą“ (angl. moodboard), t. y. savo vestuvių vizijos elementų koliažą.

 

Norėdami sužinoti daugiau, galite apsilankyti šiose interneto svetainėse:
„Mount Street Printers“: https://www.mountstreetprinters.com/
„Faire-part à part“: https://faire-part.ch/
„Idea Inside Design“: https://www.instagram.com/idea_inside_design/