Naujienos, Interviu, Įkvepiančios istorijos

Interviu su „Idea Inside“

21 Bir 2021 —
Atsispausdinti
1096x518_baneris.jpg

Pokalbiai ne biure.

Šiandien „Idea Inside" įkūrėjos, grafikos dizainerės Austė Viederienė ir Laura Matačiūtė pasakoja apie vestuvių kvietimus, kaip gimsta idėjos, kas jas įkvepia ir … kas jaunavedžių poroje priima sprendimus.

Pokalbiai ne biure.

Šiandien „Idea Inside" įkūrėjos, grafikos dizainerės Austė Viederienė ir Laura Matačiūtė pasakoja apie vestuvių kvietimus, kaip gimsta idėjos, kas jas įkvepia ir … kas jaunavedžių poroje priima sprendimus.

Kaip apibūdintumėte savo veiklą keliais sakiniais?

Pagrindinė mūsų veikla - kvietimai ir vestuvių spauda, t.y. meniu, susodinimo planai, vardo kortelės, nakvynės kortelės - visa, ko gali prireikti šventėje. Šia veikla su kolege Laura užsiimame jau 6-tus metus. Be to, imamės įvairių kitų kūrybinių projektų, tokių kaip logotipų kūrimas, vizitinės kortelės, iliustravimas, taip pat turime savo atvirukų ir marškinėlių puslapį.

 

Ar yra rutinos Jūsų kasdieniame darbe? Ar visgi kiekvienas projektas unikalus ir nepakartojamas?

Ir taip, ir ne. Darbo pradžia, susitikimas su jaunaisiais ir pats procesas visada būna panašus, bet kiekvienu atveju klientų poreikiai bei vizijos skiriasi, kinta medžiagos, kūrybiniai sprendimai. Vieni nori, kad kažką nupieštum, kiti nori auksinės spaudos (folijavimo) ar įspausto teksto (letterpress), kažko labai nestandartinio arba, atvirkščiai, lengvo ir minimalaus. O dar skirtingi popieriaus, vokų, rankdarbių pasirinkimai ir čia jau prasideda dinamika - kiekvienas projektas tampa labai individualus.

 

Pakalbėkime apie vestuvių kvietimus. Ar jaunavedžiai ateina su tema ir tada renkasi popierių, ar būna, kad popieriaus pasirinkimas pasufleruoja vestuvių temą?

Popierius vestuvių temos nesufleruoja. (juokiasi) Dažnai jaunieji atvyksta jau numatę vestuvių stilistiką. Be to, kadangi dirbame su vestuvių planuotoja, iš anksto gauname preliminarų dekoravimo planą, tad stengiamės atitinkamai taikyti ir kvietimus - sprendžiam kokį popierių pasiūlyti, kokią faktūrą, koks būtų tinkamas koloritas. Taip pat svarbi šventės vieta. Kūrybiškai pažvelgus, matai kas tiks labiausiai. Jei minimalistinės vestuvės, tai gal natūralus popierius, subtiliai plėšytais kraštais, balta spalva, smilgos ... Derinamės prie temos, vietos, jaunųjų norų, bet ne prie popieriaus.

 

Ar būna taip, kad pamačius popierių, galvoje iškart kyla idėja, ką iš jo galima padaryti?

Būna! Taip buvo su „Mirriboard“ holograminiu popieriumi. Visaip bandėme jį pritaikyti, pasiūlyti naujų, netikėtų sprendimų, bet nestandartinės idėjos visada turi sulaukti savo kliento, kuriam jos tiktų ir patiktų.

Labai populiarus ir universalus yra „Keaykolour“ popierius, tad natūralu, kad daugiausia su juo ir dirbame. Patinka atspalviai, tekstūra, storis, kaip ant jo dengiasi spauda. Tačiau, reikia nepamiršti, jog vestuvės - labai asmeniška šventė, tad, nors kartais gali atrodyti, kad mes rinktumės kitokius sprendimus, visuomet stengiamės padaryti maksimaliai gražiai pagal jaunuosius. Paskutinis žodis visada yra jų.

 

Kas jaunųjų poroje dažniausiai sprendžia dėl kvietimų? Ar skiriasi pasirinkimai poroje?

Dažniausiai bendraujame su nuotakomis, jos ir sprendžia kvietimų klausimą. Retesniais atvejais įsitraukia ir jaunikiai, ir kartais net perima iniciatyvą. Pastebėjome, kad, dalyvaujant jaunikiui, nuotakos yra linkusios nusileisti, ypač priimant galutinius sprendimus.

 

Folija_460x328_DG.jpg

 

Letter_460x328.jpg

Kokie vestuvių kvietimų formatai šiuo metu vyrauja Lietuvoje? (elektroniniai kvietimai, popieriniai...)

Populiariausi vis dar išlieka popieriniai kvietimai. Elektroniniai tapo aktualesni karantino metu, kuomet neliko galimybės kvietimus įteikti gyvai. Būna, kuomet keičiasi tik data, tuomet svečius informuoti paprasčiau elektroniniu būdu. Taip pat, pastebime, kad atsiranda poreikis miksuoti - dalį kvietimų teikti popierine forma (artimiausiems žmonėms), o kitus - elektronine, ypač jei svečiai gyvena užsienyje.

Kaip galvojate, kodėl visgi dažniau Jūsų užsakovai pasirenka popierinius kvietimus?

Pirma mintis, kuri ateina - įsivaizduokite, jūsų draugai keliauja ir jums atsiunčia žinutę iš savo kelionės. Kokią emociją keltų, jei tai būtų vaizdelis iš atostogų, gautas elektroniniu paštu ar sms, ir kokia emocija atsiranda, kai gaunate ranka užrašytą atvirutę, kuri atkeliavo visą kelią iki jūsų? Yra tikrai didelis skirtumas! Iš karto pajuntame įdėtą pastangą ir rūpestį. Taip ir su popieriniu kvietimu - visai kitas įspūdis, kuomet kvietimas ruošiamas bei įteikiamas tau asmeniškai. Tikime, kad tai dar ilgai nesikeis.

Kiek laiko užtrunka kvietimo paruošimas: nuo idėjos iki fizinio kvietimo?

Vienareikšmiško atsakymo nėra. Vidutiniškai nuo pirmo susitikimo iki atidavimo trunkame apie 2-3 savaites. Kai startuojame su gana aiškia vizija, viskas sklandžiai einasi, jaunieji operatyviai atsako, tuomet tiek laiko užtenka. Būna, kad spėjame viską pasidaryti ir per savaitę, jei pasirenkamas jau sukurtas dizainas, spausdiname skaitmenine spauda, spaustuvė turi popieriaus ir nieko nereikia užsakinėti iš anksto.

Bet pasitaiko atvejų, kuomet kvietimus ruošiame ir 4 mėnesius - kai pasirenkami nestandartiniai sprendimai, piešiamos iliustracijos, arba jaunieji dar neturi visų detalių (pvz. bažnyčios laiko ar šventės vietos), o galbūt nėra ir didelės skubos, nes vestuvės tik kitais metais, tuomet procesas trunka ilgiau.

Anksčiau buvo populiaru daryti dideles vestuves. O koks didžiausias kvietimų skaičius pastaraisiais metais yra pagamintas vienoms vestuvėms?

Per pandemiją viskas pasikeitė, bet ankstesnius metus imant, sakyčiau 50-60 kvietimų, apie 120 svečių, jau yra pakankamai didelės vestuvės. Yra buvę ir iki 80 kvietimų. Bet standartiškai vyrauja apie 50 svečių, t.y. 25-30 kvietimų.

 

 

miskas_460x328.jpg

 

Levanda_460x328.jpg

Ar Lietuvoje yra vestuvinių kvietimų mados/tendencijos?

Šiais metais visi tarsi grįžta į gamtą - kraftinis ar sendintas popierius, plėšyti kraštai, Boho, Rustic stilius, žaluma, pajūris, smilgos, plevenantys audiniai. Ir tai besikartojanti tendencija. Prieš keletą metų buvo populiarios Rustic vestuvės, tačiau po kurio laiko ši tendencija nurimo (bent jau jaunųjų tarpe su kuriais mes dirbame), o dabar jos vėl grįžo, tik su daugiau stilingumo, išlaikytumo.

Vyraujanti tema - natūralumas, žemės spalvos – tokie norai atkeliauja iš jaunųjų. Jei vestuvės miške, tuomet vienareikšmiškai miško spalvos – tamsiai žalias vokas, su mišku susijusi kvietimo stilistika. Taipogi, tarp šiemet gaunamų užklausų, populiari spalva - raudonos plytos, kuri derinama su kreminiais, šiltais atspalviais.

Kvietimai dažniausiai kvadratiniai, stačiakampiai, mažiau eksperimentuojama su forma. O štai vestuvių spaudoje eksperimentų daugiau – įvairios geometrinės formos, užapvalinti, užkirsti kampai; taipogi paįvairinama priedais ir rankdarbiais - kniedėm, paklijavimu, kutosiukais ir panašiai.

Beje, kas niekada neišeina iš mados, o šis sezonas irgi ne išimtis, tai vaškiniai antspaudai. Jie suteikia autentiškumo, solidumo ir pats atplėšimas turi savotiško žavesio. Be to, antspaudai gali būti suasmeninami individualiu antspaudu su jaunųjų herbu ar inicialais. Taip pat gali būti spaudžiami kartu su džiovintu augalėliu, pvz. levandos šakele ar kiškio uodegėle. Geras pirmas įspūdis - garantuotas!

Kokia vyraujanti vestuvių kvietimų spauda?

Atsižvelgiant į porų biudžetus, ypač kai vienetų kiekis nedidelis, dažniausiai pasirenkama skaitmeninė spauda. Šį sezoną turime naujovę ir ją gana dažnai taikome - spausdiname skaitmeninę baltą spalvą ant spalvoto (tamsesnio) popieriaus. Tai nėra šilkografija, bet rezultatas gaunasi kokybiškas, įdomus ir išskirtinis.

O jei vestuvės didelės, kvietimų daug, tuomet kiek lanksčiau. Daug dėmesio sulaukia kvietimai su folijuotais elementais. Folija gražiai atrodo ir traukia akį, tačiau tai yra gana brangus spaudos būdas. Todėl galiausiai viskas atsiremia į biudžetą. Stengiamės naudoti geresnį, įdomesnį popierių, žaisti su spalvomis, ir tokiu būdu, net ir su standartine spauda, išgauname gerą, kokybišką rezultatą. Galima sakyti, kad tokiu atveju popierius „ištraukia”. Užsakovai lieka patenkinti ir be aukso.

Be kokių pagrindinių dalykų nebūna įspūdį paliekančio vestuvinio kvietimo?

3 dalykai: kokybiškas popierius, kokybiška spauda, kokybiški vokai. Jei bus gražus kvietimas, bet prastam voke – pirmas įspūdis jau ne koks. Jei vokas geras, bet kvietimas ant plono popieriaus, vėlgi, labai nenustebinsi. Su spauda irgi, namų spausdintuvas neatstos spaustuvėje atspausto kvietimo kokybės. Bet... tikrai galima pasidaryti pačiam, užrašyti ranka ir turėti tą WOW efektą, nes bus padaryta su mintimi ir meile. Mes komentuojam labiau iš darbinės, profesinės pusės.

 

plesytas_460x328.jpg

 

vaskinis_460x328.jpg

O kokio stiliaus kvietimai labiausiai patinka asmeniškai Jums?

Juokėmės su kolege, kad pradžioj būni nusistatęs, kad patinka va tokie ir viskas – storas medvilnės popierius, viskas įspausta blind letterpress būdu (be dažų), švaru... ir ką gi... Laura darė kvietimą - raudonas popierius, auksinė folija, viduje žalumos elementai, kur atrodo, visko labai daug ir... man gražu! Su laiku požiūris kinta. Iš principo, gražu tai, kas yra kokybiška, kokybiškai atspausta, ir labai svarbu - storas popierius, ne plevenantis rankoj. Visa tai ir duoda efektą.

Labai mėgstam, kai kvietimai yra apie pačią porą, kai rišamės prie jaunųjų susipažinimo ar sužadėtuvių istorijos, arba jų pomėgių, gyvenimo būdo. Nepamirštant ir vietos bei stilistikos, bet žaismingai perteikiant kažkokias jų asmenines detales. Smagu, kai kvietimai turi „cinkelį”. Šiuo metu tai mūsų arkliukas. Tokie kvietimai derinami ilgiau, atskirai jiems piešiamos iliustracijos, bet rezultatas visuomet labai džiugina ir jaunuosius, ir mane. Tai labiau ne apie patį stilių, bet norą pagauti ir perteikti pačius žmones, kokie jie yra. Dažniausiai po to susilaukiam teigiamų atsiliepimų, kad sukėlė geras emocijas. Geras vestuvių kvietimas turi sukelti smagią emociją, nes juk tai smagi šventė, tai ir pakviesti reikia smagiai!

 

Kaip vyksta popieriaus pasirinkimas pas jus: ar duodate rinktis iš viso plačiausio asortimento (nes jų gi būna daugybė), ar palengvinate pasirinkimą jauniesiems, atrinkdama mažiau pozicijų?

Pradžioje pasirinkimą stengiamės riboti ir tuomet plečiam po truputį, jei yra toks poreikis. Per pirmą susitikimą aiškinamės į kurią pusę krypstame, kas patinka jauniesiems. Kaip ir galima būtų siūlyti viską, bet pasirinkimas yra toks didelis, kad išsirinkti pasidaro sudėtinga. Efektyviausia yra parodyti pavyzdžius gyvai. Kai teko bendrauti video formatu, buvo kebliau, nes klientai negalėjo pačiupinėti, pajausti skirtumo tarp skirtingų popieriaus variantų, pamatyti blizgesio, faktūros ar įvertinti kitų popieriaus bei gamybos niuansų.

Net ir su maketais, stengiamės apsiriboti 2-3 variantais, kad būtų lengviau išsirinkti. Jei niekas netinka, tuomet siūlome tuos, kuriuos pasilikome mintyje. Stengiamės neapkrauti klientų ir tai palengvina procesą. Iš praktikos, kuo daugiau siūlai, tuo sunkiau išsirinkti.

 

Kas Jūsų darbe Jums teikia didžiausią malonumą?

Mano kolegei Laurai patinka rankdarbiai - kai viskas būna atspausdinta ir reikia kruopščiai suklijuoti, susegti, sudėlioti - ji visa tai daro su didžiuliu malonumu. Man smagiausia - kūrybinis procesas, išgryninti idėją. Mėgaujuos, kai susitinkam ir reikia sugalvoti kažką naujo. Tas momentas, kai dar nežinai, kas laukia, ko jaunieji nori, labai žavus.

Nemažiau malonūs mūsų darbo aspektai - nepastovumas ir baigtinumas, jei galima taip pavadinti. Ateina pora, su jais bendrauji, kartu dėlioji, šlifuoji ir įgyvendini idėjas, sukuri kažką gražaus ir po to viskas pasibaigia. Trumpi epizodai su įvairiais, vis naujais žmonėmis.

 

Ko palinkėtumėte visiems jaunavedžiams, kurie dar tik galvoja apie vestuvių datą?

Kad ir kiek visi kalbėtų apie tendencijas, kas yra madinga, ką reikėtų daryti, kaip turėtumėte elgtis, atrodyti, linkim visada prisiminti, kad šventė yra JŪSŲ. Ji ne organizatorių, ne tėvų, ne draugų. Šventė turėtų būti sava, šilta, visos detalės turėtų būti artimos jums ir pagal jus, o ne tik tobulai atrodyti Instagram‘e. Jei esate linksmi, patrakę, pašėlę, nekelkite klasikinių pompastiškų vestuvių, kuriose jausitės svetimi, o paieškokite sprendimų, kurie bus artimi širdžiai. Kas liečia kvietimus, nėra į akmenį įkaltų taisyklių, svarbiausia pagalvoti, kas geriausiai atspindi jus pačius kaip asmenybes, kaip porą, o visa kita susidėlios savaime

 

Dėkojame už pokalbį.